• Ми в соцмережах

Депутат-мільйонер із Тернополя намагається запровадити цензуру в ЗМІ

Активісти професійних об’єднань журналістів заявили про наявність в діях народного депутата України з фракції «Самопоміч» Тараса Пастуха ознак запровадження цензури та тиску на газету «Тернопільська правда».

 

Заява була зроблена 12.05.2015 року в Тернопільському прес-клубі під час прес-конференції, присвяченій ситуації навколо вилучення накладу другого пілотного номеру газети «Тернопільська правда». https://www.youtube.com/watch?v=b4CyvM2Qo-c&feature=youtu.be

У заході взяли участь представники ГО «Медіа-правовий сектор» (м. Київ) та Спілки професійних журналістів.

Нагадаємо, як повідомляли ЗМІ Тернопільщини, наклад газети був вилучений за рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 07.05.2015 року. Звернення до суду направило Управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області, де за клопотанням народного депутата пана Пастуха було відкрите кримінальне провадження. Фіскальний орган побачив у діях видавців газети, яка розповсюджується безкоштовно, ознаки умисного ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України). При цьому, слідчий, не провівши жодної слідчої дії до початку обшуку та вилучення тиражу газети, фактично вдався до перевищення своїх службових повноважень.

Слід зазначити, що згодом у бесіді «на камеру» з київськими журналістами начальник ГУ ДФС у Тернопільській області пан Ігор Комендат взагалі заперечив той факт, що він знайомий зі справою проти газети «Тернопільська правда».

У той же час, одразу після початку інциденту на численних сайтах та «24 каналі» з’явилася інформація про нібито «наклепи», що містяться у газеті на партію «Самопоміч» та особисто на деяких народних депутатів.

Учасники прес-конференції 12.05.2015 р. з посиланням на слова пана Пастуха повідомили, що найближчим часом справа «буде перекваліфікована» і розглядатиметься за статтею 205 КК «Фіктивне підприємництво». Хоча, на думку експертів, ознаки ведення фіктивного підприємництва з боку редакції газети абсолютно відсутні.

«Газета не є суб’єктом підприємницької діяльності. Усі справи проти газетярів надряпано нашвидкуруч на коліні. Законних підстав для вилучення і переслідування немає!» — зазначив Юрій Поліщук, представник Спілки професійних журналістів. Активісти висловили припущення, що «перекваліфікація» відбуватиметься у зв’язку з тим, що команда депутата Пастуха зрозуміла, що матеріали газети цілком відповідають діючому законодавству у частині неприпустимості зловживання свободою діяльності друкованих ЗМІ (ст. 3 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»).  

Формальним приводом для кримінального провадження стали вихідні дані газети, де був зазначений наклад у розмірі 10000 примірників. Насправді наклад становить близько 50 тис. екземплярів, що відображене у всіх супутніх документах — договорах між видавцем та друкарнею, а також між перевізником та кур’єрським організаціями. Більш того, стверджувати про завдання шкоди держбюджету з боку газети немає підстав, оскільки оподаткування здійснюється у відповідні звітні періоди, які ще тривають.

За словами головного редактора газети «Тернопільска правда» пана Ковтуна, зазначений наклад 10 тисяч у вихідних даних був технічною помилкою. Під час прес-конференції стало відомо, що редакція мала намір на всіх примірниках газети заклеїти помилкові дані стікером з нанесеною на них коректною інформацією, але не встигла, бо наклад був вилучений.

Таким чином, складається враження, що народний депутат Пастух Т.Т., дізнавшись про те, що в газеті «Тернопільська правда» надрукований матеріал, який містить певні факти, що загрожують його іміджу публічного політика, вирішив задіяти свій вплив для вилучення тиражу газети.

Вже майже нема сумнівів, що народний депутат повідомив неправдиві відомості, які стали підставою до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що є кримінально караною дією. При цьому невідомо, чи діяв депутат за власною ініціативною, чи погоджував свої дії із фракцією «Самопоміч» у Верховній Раді та керівництвом своєї партії.

Заступник голови ГО «Медіа-правовий сектор» Олександр Краснопьоров під час прес-конференції сказав, що для вивчення усіх нюансів справи в Тернополі працює авторитетна юридична компанія. Також пан Краснопьоров зазначив, що справа «Тернопільської правди», яка пов’язана зі спробою народного обранця встановити цензуру в друкованих ЗМІ, вже набула широкого розголосу в професійних журналістських кругах, і це є певною гарантією того, що винуватці у тиску на свободу слова будуть покарані.

 Теги: Тарас Пастух, народний депутат України Тарас Пастух

comments powered by Disqus