20 травня 2015 року у конференц-залі УНІА «УКРІНФОРМ» відбувся круглий стіл «Індустріальні парки – нові можливості для розвитку економіки України», ініційований Асоціацією Індустріальних Парків України (АІНПУ) . Інформаційним приводом для проведення заходу стала реєстрація ВРУ законопроекту № 2844 щодо внесення змін в ЗУ «Про індустріальні парки», що був прийнятий у 2012 р і був спрямований на створення умов для сучасного високотехнологічного виробництва в регіонах України.
В рамках круглого столу, який зібрав під одним дахом народних депутатів ВРУ, українських високопосадовців, міських голів, представників бізнесу та проектних організацій (в тому числі з Словаччини та Польщі), була презентована резолюція, в якій учасники заходу звернулися до Президента України, ВРУ, центральних органів виконавчої влади, голів обласних рад, голів облдержадміністрацій, донорських організацій перейти від декларацій до реальної державної підтримки створення необхідної інвестиційної інфраструктури, як підґрунтя для успішного функціонування індустріальних парків.
Вітальне слово учасникам промовив Михайло Хміль, народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва, Голова Спостережної Ради АІНПУ.
«Інвестування на території індустріальних парків є сприятливою для інвестора формою ведення бізнесу і, одночасно, ефективним механізмом державної промислової інвестиційної політики та політики регіонального розвитку. Розвиток, який пройшли багато країн Європи і світу доводить, що функціонування індустріальних парків дуже позитивно впливає на економічну, соціальну ситуацію в країні, підтримує процес модернізації промисловості. Досвід Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Туреччини та інших успішних країн, які пішли шляхом створення спеціальних економічних зон (індустріальних парків) вказує на правильність цього тренду та такого напряму розвитку в контексті стратегії розбудови України, як успішної європейської держави», - зазначив Михайло Хміль.
Віктор Галасюк, народний депутат України: «Починаючи з 90-х рр. наша країна втратила більшу частину своєї промисловості і перетворилася в таку собі зерново-металургійну експортну країну. Індустріальні парки - це один з найдієвіших інструментів економічного зростання, збільшення власної промисловості, зростання ВВП, підвищення експорту в країні та забезпечення добробуту населення. Бо що таке індустріальні парки? Це в першу чергу території з готовою інфраструктурою, де є дороги, газ, світло, вода, все необхідне для виробництва, де діє стимулюючий податковий режим, який дозволяє залучити інвестора і де є потужна підтримка місцевої влади, яка розуміє, що треба долати безробіття, залучати інвестиції і стимулювати експорт. В Законі України «Про індустріальні парки», що діє сьогодні, передбачено, що індустріальний парк повинен бути включений до державного реєстру і отримати спеціальний режим оподаткування. При цьому він не може діяти на території, де вже існує працюючий та цілісний майновий комплекс, а має створюватись, як інвестиційний проект. Ця норма - залізний запобіжник проти рейдерства і корупції».
Петро Ванат, Президент Запорізького обласного союзу промисловців, підприємців та роботодавців "Потенціал": «В Запоріжжі, яке я представляю, є індустріальній парк на базі в свій час занедбаного кранобудівного заводу. В той час, як інші підприємства нашого міста починають втрачати набуті колись можливості, цей парк стрімко розвивається. В нього влилися іноземні фірми і це створило в нашому місті сприятливий клімат для залучення інвесторів».
Олена Макеєва, заступник міністра фінансів України: «Сьогодні на порядку денному фінансова незалежність країни. Це - надважливе для України питання, бо йде війна, економіка стрімко втрачає обсяги виробництва. Головне, я хочу звернути увагу наших громадян на те, що на цьому круглому столі мова йде не про спеціальні економічні зони, де будуть «відмиватися» податки, а про такі зони, де будуть стимулюватися іноземні інвестиції та відновлюватися промислове виробництво. Для цього по задуму авторів нового законопроекту ВРУ № 2844 розбудова індустріальних парків дозволить унеможливити в ареалі їх дії податкові втрати бюджетних коштів».
Ігор Трушенко, голова правління Асоціації індустріальних парків України(АІНПУ): «Наші головні козирі це по-перше спрощена система взаємодії між інвестором та органами влади. По-друге це персональний супровід інвестора, надання інформаційної та юридичної підтримки, високоякісних консалтингових та інтеграційних послуг для стратегічних партнерів, які планують інвестувати в економіку нашої країни. Ми підписали меморандуми про співробітництво з містами, в яких вже існують індустріальні парки, такими як Кременчук, Коростень, Славута, Долина, Шостка. В березні - квітні цього року представники АІНПУ здійснили бізнес-місію в Чехію, Словаччину, Угорщину та Латвію. Вже підписали меморандуми з компанією, котра створила більш як 40 індустріальних парків в різних країнах Європи - Birman Group та з Асоціацією індустріальних та наукових інноваційних технологічних парків Угорщини. Плануємо залучити керуючі компанії з країн Східної Європи в індустріальні парки в Долині, Славуті та Коростені.
Ігор Николин, виконавчий директор АІНПУ: «Новий закон про індустріальні парки, який має прийняти в другому читанні ВРУ, має стати по суті ідеальним. Зокрема, ми надаємо нашим резидентам та керуючим компаніям такі преференції, як звільнення від сплати за оренду земельної ділянки на 3 роки, звільнення від сплати ввізного мита на імпортне обладнання, звільнення від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, та інші важливі переваги, що мають стимулювати інвестиційну діяльність».
Василь Федюк, експерт проекту ЄС «Підтримка проекту регіонального розвитку в Україні»: «Цікавий приклад. Чехія менше України в 9 разів, населення менше майже в 4,5 рази. У цій країні функціонують 144 індустріальні парки! В 1998 р. в Чехії було прийняте урядове рішення про підтримку 100 індустріальних парків. За період з 2000 по 2005 рр. ці парки були створені і почали функціонувати, а підтримка з місцевих бюджетів склала 220 млн. Євро. За ці роки було реалізовано 425 проектів, залучено 9 млрд. Євро, тобто на 1 Євро вкладене державою було залучено 43 Євро інвестицій та створено 70 тис. нових робочих місць. Було б дуже добре, якби такий шлях пройшла й Україна».
Володимир Гаразд, міський голова м. Долина: «Ще до прийняття ЗУ «Про індустріальні парки» ми визначили для себе, як один з пріоритетів, створення індустріальної зони на противагу існуючому в м. Долині нафтогазовому комплексу, видобуток в якому кожного року падає на 2-3%. З 2013 року в нашому місті був створений індустріальний парк, який ми захистили на міжвідомчій комісії, і це було доволі непросто. Площа нашого парку, який знаходиться на кордоні міста, становить 27 га. Там вже існує підприємство, попередні господарі якого мали проблеми під час першої хвилі світової економічної кризи. Тому сьогодні його планує купити німецька фірма «Сable Gembeh».
Андрій Мельник, генеральний директор «Кременчукінвест»: «В нашому місті теж вже виділена земля під індустріальний парк «Центральний», це 168,55 га у північному промисловому вузлі міста Кременчук. Пріоритетні напрямки розвитку парка – машинобудування, логістика, ІТ-технології, електроніка, малий та середній бізнес, альтернативна енергетика. Ідея створити парк виникла після відвідування нашою командою зразкових об'єктів такого типу у Словаччині. Наше машинобудування сьогодні відрізано від ринків збуту, бо було орієнтоване на РФ. За допомогою «Центрального» цю проблему ми обов'язково вирішимо найближчим часом».
Віталій Малецький, заступник міського голови, м. Кременчук: «В 2013 році, з метою вивчення методики організації, ми відвідали зразковий індустріальний парк у невеличкому містечку Словаччини. Цей досвід став основою для подальшого співробітництва. Створення та розвиток індустріального парку в Кременчузі може допомогти підняти місцеву промисловість, зокрема машинобудування, на новий рівень».
Мартін Столічний, RE-VI Enginnering s.r.o. (Словаччина): «Наша проектна, інжинірингова компанія спеціалізується на будівництві індустріальних зон, заводів, логістичних центрів. В свій час, коли Словаччина відокремилася від Чехії, ми починали з нуля, вся промисловість залишилась на території Чехії. Але ми прийняли програму дій та почали наполегливо працювати. За 20 років ми пройшли великий шлях та стали лідерами у певних напрямках. Окрім Словаччини, де ми створили три індустріальні парки і один науково-логістичний, ми працюємо на теренах Чехії, Австрії, Румунії, Сербії та РФ. Повинен зазначити, що сьогодні на ринку Словаччини успішно працюють 73 активних індустріальних парка. Ми готові поділитись нашим досвідом з українцями, та надати повний обсяг консалтингової та організаційної допомоги, зокрема, у пошуку міжнародних інвесторів».
Олег Дубіш, заступник голови Польсько-Украінскої господарчої палати: «Організацію, аналогічну АІНПУ, поляки створили ще в 1992 р., а перший закон про спеціальні економічні зони прийняли ще в 1994 р. Познанський науково-технологічний парк, тобто перший об'єкт такого типу, був створений у 1995 р. Сьогодні на території Польщі успішно функціонують 14 спеціальних економічних зон, 42 науково-технологічних парка, 42 центра трансферних інвестицій, 267 тисяч робочих місць. Україна має в цьому напрямку величезний потенціал й було б нерозумно ним не скористатися. Зі свого боку ми будемо всіляко підтримувати ці починання та ділитись власним досвідом, який може бути дуже корисним для України».
Володимир Власюк, керівник «Укрекспертизи»: «Нещодавно я мав розмову із закордонним інвестором і він сказав, що в нас дуже великі ризики й дуже мало державного сприяння. Наприклад, в Македонії інвесторам додатково дають 500 тисяч євро за створення 100 нових робочих місць. Треба забезпечити дуже відповідальне ставлення влади до інвесторів, бо дуже важко до нас залучити іноземних партнерів. В новій редакції закону про Індустріальні парки треба узгодити цілу низку питань, щоб інвестор не потерпав від свавілля місцевих чиновників. Також треба узгодити питання інноваційних кластерів – за якою концепцією вони мають працювати та розвиватись».
Олег Мальський, юридична фірма «AstapovLawyers»: «Ми готові всіляко допомагати інвесторам створювати індустріальні парки. Треба активно переймати досвід іноземних держав. Те, що створили закордоном дуже вражаюче, і ми це можемо повторити! Також потрібно робити акцент на екопарки, які використовують зелену, екологічно чисту енергію».
Роман Корінець, президент Національноі асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України: «Зараз дуже важливо подумати про індустріалізацію сільського господарства, і індустріальні парки можуть в цьому допомогти. Новий законопроект має працювати за реєстровим принципом, а не бути додатковим важелем тим, хто заважає розвитку».
Віктор Марченко, радник міністра економічного розвитку і торгівлі: «Ми від нашого міністерства вітаємо та підтримуємо створення Асоціації індустріальних парків України, це дуже важливий та потрібний крок. Готові разом працювати над цим напрямком та приймати участь у вдосконаленні закону про індустріальні парки. Підтримка саме кластерного розвитку, коли нові гравці приводять за собою своїх партнерів, і створюється могутня спілка – це пріоритетне завдання».
Юрій Бова, міський голова м.Тростянець, Сумської області: «Перший іноземний інвестор, з’явившийся в Україні в 1992 році, зайшов у Тростянець – «Крафт Фудз». За весь час ним було інвестовано більше 200 млн. доларів у виробництво. Це відбулось перш за все завдяки конкретним преференціям для інвестора, які були виконані. Треба прописувати чіткий механізм державних преференцій для іноземного інвестора».
Ростислав Лукач, реанімаційний пакет реформ: «Ми будемо ретельно допрацьовувати закон про індустріальні парки, щоб врахувати всі подані пропозиції. Від того, чи буде цей закон дійсно працюючим, буде залежати подальший розвиток України».
Наталя Сокол, Львівська область: «В нашій області створюються індустріальні парки, але постає проблема підключення до інженерних мереж – на цьому шляху існують великі бюрократичні перепони. Треба ці питання вирішувати в першу чергу! Також дуже важливо розв’язати питання про будівництво доріг, бо без цього економічний розвиток неможливий!»
Довідка
Індустріальний парк - це спеціально організована для розміщення нових виробництв територія, забезпечена енергоносіями, інфраструктурою, необхідними адміністративно-правовими умовами, керована спеціалізованою компанією.
Характеристики індустріального парку
- Наявність дозволу на використання землі
- Спеціалізовані об'єкти капітального будівництва
- Інженерна інфраструктура
- Наявність керуючої компанії
- Юридичні умови (категорія землі, вид дозволеного використання землі та будівель, наявність погоджень зі службами з питань пожежної, екологічної безпеки, дотримання встановлених законодавством норм і вимог).
14.45 Uber і "Яндекс.Таксі" об'єднали бізнес в РФ і країнах СНД
14.11 Рада знову не змогла обрати аудитора НАБУ
14.10 Туск вручив Порошенку ратифіковану Угоду про асоціацію
14.08 В ЄС замінили заяву саміту "особистою думкою" про європейський вибір України
14.06 Під МОЗ вимагають скасування ще не прийнятої медреформи
13.57 Рада під галас і штовханину прийняла новий закон про КС
13.52 СБУ перевірить діяльність в Україні компанії "Глорія Джинс"
13.48 Бойовики маніпулюють допомогою Червоного хреста на користь РФ
13.38 Богомолець, яку звинуватили у блокуванні медреформи, у Раді стало зле
13.36 ЄС згоден на антикорупційну палату замість антикорупційного суду
ВГО «Народна люстрація» у рамках комплексної програми по боротьбі з корупцією та порушенням закону, пропонує всебічний захист інтересів постраждалих від протиправних дій з боку владних структур, або інших організацій, фізичних, юридичних осіб, тощо.
детальніше