• Ми в соцмережах

Припиніть нищити столичний бізнес!

Підприємці Києва запросять кандидатів у мери на свій Конгрес


8 вересня в Інформаційному агентстві УНІАН відбувся круглий стіл на тему: «Столична влада продовжує нищити малий і середній бізнес».Представники вуличної торгівлі Києва об’єдналися проти політики знищення свого бізнесу столичною владою. Проте, попри зусилля підприємців, влада Києва продовжує практику застосування проти них  адміністративно-силових методів. Власники тимчасових споруд вуличної торгівлі, зупинкових комплексів, засобів пересувної торгівлі, газових заправних комплексів, зовнішньої реклами та об’єктів роздрібної торгівлі на станціях метрополітену, вирішили скликати найближчим часом Конгрес  представників малого та середнього бізнесу м. Києва за участю діючого міського голови, кандидатів на посаду міського голови на місцевих виборах - 2015, народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, органів внутрішніх справ, Київської виконавчої влади та профільних комунальних підприємств.

Вступне слово до учасників круглого столу та ЗМІ промовила Світлана Подлєсна, президент Асоціації «Європейський Київ», перший заступник голови ГО «Власники малих архітектурних форм в метрополітені», в якому зазначила: «Запланований захід ми проводимо у зв’язку із нестабільною і напруженою ситуацією для малого та середнього підприємництва м. Києва. Мета нашого зібрання – проведення обговорення реального стану справ, перспектив розвитку ситуації та вироблення конструктивних і компромісних рішень з подальшим скликанням Конгресу представників малого та середнього бізнесу м. Києва. 

Наш найважливіший внесок полягає в тому, щоб успішно працювати та інвестувати з належною соціальною та екологічною відповідальністю, створюючи відчутні соціальні переваги. Взагалі, думаю, що бізнес має пишатися тим, що він робить: бізнес змушує економіку працювати, бо кошти йдуть від бізнесу до держави. Сьогодні бізнес – це опора нашої держави. Асоціація «Європейський Київ» об’єднує громадські організації столиці та активних киян для активного проведення реформ в усі сфери життя столиці, зокрема задля розвитку малого та середнього бізнесу в столиці. Для створення досконалих регуляторних механізмів, інформування громади щодо вирішення ключових проблем розвитку міста.

З огляду на це та враховуючи необхідність активізації усіх соціальних, фінансово-економічних процесів ми запросили усіх Вас для обговорення стану та планів столичної влади в питаннях: розміщення тимчасових споруд вуличної торгівлі, здійснення вуличної торгівлі за допомогою зупинкових комплексів; здійснення підприємницької діяльності за допомогою засобів пересувної торгівлі, способів врегулювання роздрібної торгівлі на станціях метрополітену, питання зовнішньої реклами та щодо газових заправних комплексів.

Ні для кого не секрет, що саме ці напрямки малого та середнього бізнесу стали предметом гострих дискусій протягом весни-літа цього року. Кожен із присутніх на цьому засіданні детальніше розповість про ці ганебні явища. Але від імені усіх присутніх скажу, що ми не дозволимо свавілля нечесних чиновників, ми відкрито заявляємо про активну боротьбу за порядок і законність ведення приватного бізнесу в столиці!

Ми відкриті для діалогу, закликаємо до ведення цивілізованих європейських принципів взаємодії влади й бізнесу. Пропонуємо долучитися до співробітництва усім зацікавленим сторонам і з боку держави і з боку бізнесу щоб надалі уникнути таких ганебних явищ, які нажаль практикували влада: перерозподіл ринків, захоплення підприємств, корупцію, хабарництво, відверте ігнорування і порушення законів України».Депутат Київради Ігор Піковський: «Як депутат Київської міської ради, я добре обізнаний з проблемами малого та середнього бізнесу. Прекрасно розумію підприємців, які вважають себе ущемленими владою. Проте, хочу зауважити, що нам всім для нормального розвитку потрібно вийти з 1990-х років і одразу перейти до 2030-х, але бізнес не завжди зараз готовий інвестувати навіть у власне близьке майбутнє.

Найбільшою проблемою, що створює напругу, є адміністрування бізнесу владою. Повинна бути чітка стратегія і єдині правила. Вважаю, що в КМДА необхідно ввести посаду заступника мера, який би займався питаннями адміністрування та інформаційним забезпеченням підприємців, а також створити для цього окремий департамент. Посадовці, що прийдуть після виборів до КМДА, повинні починати саме з цього, бо це найважливіше питання розвитку економіки міста».Сергій Корнієвський, голова Асоціації «Спілка інвесторів транспортної інфраструктури м. Києва»: «Ситуація в нашій сфері – сфері  розміщення торгових комплексів на зупинках міського транспорту – загострилася до краю. Підприємці-інвестори близькі до критичної межі.
Від 2011 року кожний новий мер волів мати власні правила в цій галузі і умови постійно змінювались. З початку цього року ми начебто дійшли до взаємовигідної згоди з КП «Київпастранс», уклавши договори про спільне використання зупинкових комплексів. Підприємцями були сплачені внески, місто отримало понад 4 мільйони гривень до бюджету. Однак, далі почало відбуватися щось неймовірне. Мабуть хтось вирішив переграти правила на свою користь і розпочалася війна проти нашого майна. Представники КП «Київблагоустрій» запровадили варварську компанію з демонтажу наших кіосків. Діяли вночі, чинили грубі напади на інвесторів, які намагаються захистити своє майно. Жодних законних підстав для таких дій не було, адже всі документи у нас були в порядку. Але нам зауважили, що ці документи є недійсними і що потрібні нові договори. Але ж це абсурд, так «по-бандитському» вчиняти неможна! Зараз проводяться торги – за 1 лоткове місце просять 300 000 гривень, але коли бажаючих не знаходиться, продають це місце своїм людям. Йде цинічний перерозподіл вигідних місць, а людей викидають на вулицю! Вимагаємо, щоб влада припинила знищувати інвесторів зупинкових комплексів! Будемо також вимагати призначення заступника мера, який слухатиме і чутиме людей і матиме від них довіру».Сергій Костюк, депутат Київради: «Ситуація є дійсно складною. Ми бачимо, що зараз зупинкові комплекси нищаться у варварський спосіб. Багато в чому це відбувається, оскільки депутати Київради провалили голосування по заступнику голови з транспортної інфраструктури.
Я підтримую Сергія Корнієвського – неприпустимо діяти таким чином, псувати майно інвесторів. Думаю, що це питання буде невдовзі позитивно вирішено. Я і мої найближчі колеги готові взяти в цьому безпосередню участь».Максим Глущенко, голова Київської асоціації скрапленого газу: «У нашій сфері також більшість проблем аналогічні до тих, що мають інвестори зупинкових комплексів – стикаємось з бездіяльністю та безвідповідальністю влади. Головні претензії у нас до КП «Київблагоустрій». «Тітушки», що їх наймають комунальники, вночі руйнують газові заправки. Діють протизаконно, без приписів, майно назад не повертають. Зверталися до депутатів, до мера – по досі жодної реакції на наші звернення.
У нас є пропозиції для влади, є алгоритм дій, яким чином вивести нашу галузь до законної площини та регламентувати відносини, щоб діяти прозоро і мати можливість нормально працювати та сплачувати податки».Присутній на круглому столі депутат Київради Олексій Панчук зауважив на слова Максима Глущенка, що передусім комунальники зносять ті газові заправки, що не відповідають екологічним нормативам і не мають потрібних документів. На це Максим Глущенко зауважив, що наразі немає чіткого алгоритму у який спосіб діяти, яким чином встановлювати заправки, але натомість є безліч заборон, що виконати всі майже неможливо. Висловив сподівання, що чіткий і прозорий алгоритм розміщення газових заправок буде вироблений та затверджений на наступній сесії Київради.    Стосовно проблем торгівлі в метрополітені Світлана Подлєсна зауважила: «Нас напряму зачіпає конфлікт, спровокований КП «Київський метрополітен». У чому його суть. Він виник у зв’язку з прийняттям наказу Міністерства інфраструктури від 20.06.2012 № 335 про положення пункту 2.19 Правил пожежної безпеки в метрополітені. Після чого КП «Київський метрополітен» починає компанію з масового розірвання договорів, зверненням до господарських судів про розірвання чинних договорів оренди. Судові рішення, які набрали законної сили, підтвердили неправомірність та необґрунтованість позовних вимог КП «Київський метрополітен» і всі звинувачення залишились без задоволення.

Проте з  серпня 2014 року по червень 2015 року деякі торговельні кіоски орендаторів в вестибюлях та підвуличних підземних переходах станцій були незаконно демонтовані без судового рішення та участі державної виконавчої служби. Ми змушені були вдатися до акцій протесту, звертатися в суди та до громадськості і одночасно проводили експертну оцінку ситуації.

Державна інспекція техногенної безпеки України, Державний комітет України з будівництва та архітектури, Постійна комісія з питань власності Київської міської ради підтвердили, що зміни в п. 2.19 Правил пожежної безпеки ніяк не стосуються кіосків, які були збудовані до 2004 року. Їх вимоги стосуються будов, споруджених після 2004 року. Тому вимоги КП «Київський метрополітен» до нас є безпідставними.

Протягом 2014-2015 років ми неодноразово подавали скарги від Громадської організації «Власники малих архітектурних форм (кіосків) в метрополітені» до  багатьох державних органів та органів Київської міської ради, Київської міської державної адміністрації. Розуміючи те, що частина пункту 2.19 Правил прийнята попередньою владою з метою реалізації своїх, не завжди прозорих, намірів, і на сьогоднішній день не відповідає інтересам ані держави, ані суспільства звернулася до Мінінфраструктури України з проханням розглянути можливість внесення змін до цього пункту. Нинішнє керівництво Міністерства,  враховуючи безпідставність запроваджених заборон, пішли нам назустріч, про що свідчить Протокол наради Мінінфраструктури України від 07.04.2014 року.

Нам було доручено звернутися до Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту для отримання об’єктивної інформації щодо можливості чи неможливості функціонування кіосків у метрополітені. Нами отримані позитивні висновки, які були відправлені до усіх організацій, що брали участь у цій нараді – Лист ГО від 15.06.2015 року №33, вх. №44/12547 від 18.06.2015 чітко вказує, що 06.06.2015 року було встановлено, що пропускна спроможність вестибюлів та прилеглих переходів до станцій метрополітену в м. Києві здатна забезпечити необхідні шляхи евакуації пасажирів із станцій метро в повній мірі та в зв’язку із цим, оптимізація існуючих ширин евакуаційних шляхів не потрібна.

Тобто висновок один – Мінінфраструктури України від 07.04.2014 р.,  своєю бездіяльністю блокує скасування  п.2.19 Правил пожежної безпеки в метрополітені або внесення змін до нього, які б в впорядкували розміщення об’єктів комерційного, торговельного та соціально-побутового призначення, ігнорує чинне законодавство і свідомо робить неможливим ведення підприємницької діяльності.

Більше того, КП «Київський метрополітен» вдруге подав судові позови на розірвання договорів, посилаючись на п. 2.19 Правил пожежної безпеки. І система судочинства вдруге розглядає цю само справу. Ми повертаємося до ситуації, яка вже була в 2012 році, тобто ходимо по старому колу. Лишається питання – яка мета такої поведінки чиновників?

Тому, шановне зібрання я прошу пояснення, чому маючи всі законні підстави ведення підприємницької діяльності в метрополітені, усі позитивні експертні висновки та судові рішення ми не можемо спокійно працювати, сплачувати податки, забезпечувати робочі місця, а маємо доводити очевидні істини. Хотілося б почути нарешті відповіді на поставлені запитання і побачити їх вирішення у законний спосіб».Олександр Бродський, депутат Київради: «Як голова асоціації підприємців та голова комісії по МАФах, який знає та розуміє усі проблеми зсередини, скажу, що кілька разів записувався на прийом до мера, щоб обговорити актуальні питання, але зустрітися з ним не зміг. Але попри все, я хочу дати чіткий меседж громаді – ми, підприємці, зараз об’єднані спільною метою, спільними інтересами і не дамо себе знищити! Але зараз влада не чує підприємців, а більшість чиновників у мерії та комунальних підприємствах не відповідають вимогам. Йде банальний перерозподіл сфер бізнесу – одних хочуть замінити іншими. Підприємців штучно виводять поза закону, а далі знищують. Тому пропоную, щоб кандидатів у мери підприємці запросили на свій форум, де вони б сформулювали власне бачення порушених нами сьогодні проблем і запропонували їх прозоре вирішення. Треба негайно припинити знесення кіосків та застосувати мораторій на знесення МАФів до виборів. За цей час ми повинні підготувати наші вимоги та розробити правила гри».Олександр Карбачинський, віце-президент ГО «Громадянський Корпус»: «Як представник громадськості, хочу зазначити, що ми зацікавлені, щоб у Києві було достатньо красивих, зручних МАФів, які б задовольняли потреби мешканців міста та створювали робочі місця для людей. Треба, щоб все це відбувалося по закону і Київ не перетворювався на Шанхай. Проблеми усіх власників МАФів схожі, тому я вважаю, що необхідно створити єдиний порядок розміщення МАФів по всій країні. Потрібна єдина система та правила. Давно вже назріла необхідність прийняття профільного закону про МАФи – треба дати можливість людям працювати по закону, сплачувати податки і не хвилюватись за долю власного майна. Тому ми докладемо усіх зусиль, щоб влада нас почула».Андрій Забловський, керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів: «Як представник влади, до якої ви всі звертаєтесь, хотів би зауважити, що зараз вже розроблено кілька законопроектів про МАФи, але поки що вони не готові до винесення на голосування. Наше з вами головне завдання – створити єдині правила гри для підприємців. Нажаль, зараз у бізнесу немає довіри до реформ влади, а ситуація в Києві яскраво демонструє чому саме так. Ідея провести Конгрес підприємців напередодні місцевих виборів є дуже слушною і треба використати це для досягнення власної мети – налагодження діалогу та відкритих відносин з владою. На цей захід треба запросити кандидатів у мери, представників політичних партій, щоб вони публічно розповіли як збираються вирішувати ці питання. Необхідно підписати з кандидатами меморандум про майбутні дії, щоб далі було що їм пред’являти. Також вважаю, що варто порушити питання про відкликання депутатів, які не виконують свої передвиборчі обіцянки – зараз для цього добра нагода».  
Андрій Євдокименко, головний юрист ГО «Правозахист»:
«
Як юрист постійно стикаюсь з проблемними питаннями відносин підприємців та влади і підтверджую, що головна проблема це відсутність нормативного регулювання у всіх сферах бізнесу, що створює умови для зловживань, перекручувань та корупції. Чиновники не бажають чути людей, не виконують свої функції. Зараз маємо таке поняття як «жовті плями» - на карті міста таким чином позначають великі скупчення торгівельних кіосків. Влада сама не знає, що робити з цими жовтими плямами, як розв’язати дану ситуацію. А це сотні, тисячі робочих місць, це податки до бюджету. Людей можуть просто викинути на вулицю, що є недопустимим. Треба прийняти закон, який би врегульовував усі проблемні питання».Сергій Фіщук, заступник директора компанії «Бігборд»: «Працівники рекламної сфери, які мають справу з розміщенням зовнішньої реклами мають майже всі проблеми, що сьогодні порушувались на цьому  круглому столі. Це й тиск з боку влади, і перерозподіл вигідних місць, і незрозумілі правила та заборони. Ми готові об’єднуватись та боротися за свої права разом з іншими представниками бізнесу. Нас почують і з нами будуть рахуватися лише коли ми будемо діяти разом, активно та злагоджено».  Володимир Коханевич, начальник відділу у сфері благоустрою  управління контролю за благоустроєм  Департаменту міського благоустрою і збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації висловив надію, що, попри всі негаразди, більшість проблем бізнесу зможе згодом бути вирішена: «Головне, щоб зберігалась тенденція на відкритість та наближення громадськості до влади», про що він особисто обіцяв піклуватись. Чиновник порадив підприємцям більш уважно та сумлінно ставитись до виконання діючих законодавчих умов та вимог для ведення бізнесу та подавати свої пропозиції щодо вдосконалення системи адміністрування підприємницької діяльності. Окремо також наголосив на необхідності уніфікації національного законодавства в сфері тимчасових споруд вуличної торгівлі.


Поточні вимоги підприємців до влади


По підсумках обговорення сформульовані основні наступні питання, вирішення яких підприємці на даний час вимагають від столичної влади: 

1) Створити єдиний порядок розміщення тимчасових споруд для усієї країни, що гарантуватиме захист суб'єктів малого та середнього бізнесу
та перешкоджатиме несправедливому перерозподілу ринку тимчасових споруд. Шлях до цього полягає у вдосконалені національного законодавства та приведенні у відповідність до нього актів органів місцевого самоврядування.

2) З метою вирішення проблеми функціонування та розміщення зупинкових комплексів, розглянути на профільній комісії Київради питання щодо ініціювання перед головою КМДА про видання ним розпорядження щодо подовження дії інвестиційних договорів з КП «Київпастранс» на отримання зупинкових комплексів строком на 1 рік. Ініціювати перед головою КМДА питання необхідності призначення його профільного заступника з питань транспорту.

3)   Внести зміни до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», де  визначити термін «транспортний засіб переобладнаний для торгівлі» (ТЗПТ). Отримання надходжень від власників ТЗПТ до бюджету міста вбачається через введення в Києві експериментальної моделі вуличної торгівлі європейського зразку – вуличної торгівельної ліцензії, що видається будь-якому суб’єкту господарювання, який зареєстрований у встановленому порядку. Суб’єкт господарювання повинен мати право реалізовувати, виставляти або пропонувати будь-які товари та послуги, окрім заборонених. Місцями здійснення діяльності мають бути площі, вулиці, парки, сквери та інші громадські місця окрім закритих чи заборонених.

4) Включити Громадську спілку «Київська асоціація скрапленого газу» до складу тимчасової контрольної комісії Київради з питань перевірки діяльності АЗС, у тому числі газових, на території м. Києва, в якості постійного члена. Розробити відповідне рішення Київради та Положення про порядок розміщення газозаправних модулів з роздрібного продажу скрапленого газу для потреб населення. 

5) Відновити можливість орендарям продовжувати законну торговельну діяльність у приміщеннях Київського метрополітену, сплачуючи при цьому податки, орендну плату та створюючи при цьому нові робочі місця і призупинити дію пункту 2.19 Правил пожежної безпеки в метрополітенах, затверджених наказом Міністерства інфраструктури від 20.06.2012 р. № 335.


Одночасно, з метою загальної координації зусиль із захисту своїх прав та інтересів, власники тимчасових споруд вуличної торгівлі, зупинкових комплексів, засобів пересувної торгівлі, газових заправних комплексів та об’єктів роздрібної торгівлі на станціях  метрополітену, вирішено скликати найближчим часом Конгрес представників малого та середнього бізнесу
м. Києва, за участю діючого міського голови, кандидатів на посаду міського голови на місцевих виборах – 2015, народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, органів внутрішніх справ, Київської виконавчої влади та профільних комунальних підприємств.Теги: тимчасові споруди вуличної торгівлі, зупинкові комплекси, засоби пересувної торгівлі, газові заправні комплекси, зовнішня реклама, об’єкти роздрібної торгівлі на станціях метрополітену, Світлана Подлєсна, Асоціація Європейський Київ, ГО Власники малих архітектурних форм в метрополітені

comments powered by Disqus