Щоб українських адвокатів поважали, необхідно дати їм зброю і наділити правом приватного обвинувачення в суді.
У прес-центрі Національної спілки журналістів відбувся круглий стіл «Проблеми адвокатури в Україні. Правові механізми їх вирішення». Більше 50 юристів і практикуючих адвокатів зібрались для обговорення нагальних цехових проблем, щоб всім разом спробувати визначити, що робити і як реагувати на виклики і ризики нашого тривожного часу. Ініціатором та організатором заходу виступила МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України», для якої даний напрямок є профільним видом діяльності.
Передусім на порядку денному стояло п'ять питань, а саме:
1. Універсальні проблеми практикуючих адвокатів України;
2. Загроза життю, здоров'ю та професійної діяльності;
3. Можливість співпраці між адвокатами і співробітниками прокуратури і судів;
4. Державне страхування життя і здоров'я адвокатів;
5. Необхідність адвокатського омбудсмена в Україні.
В процесі обговорення тематика істотно розширилася, виступаючі порушували гострі наболілі питання, які продемонстрували всю повноту проблем в галузі.
Головними проблемами, крім тиску, погроз життю і здоров'ю адвокатів, були названі - відсутність дієвих правових механізмів захисту адвокатської діяльності та вкрай низький авторитет професії адвоката в Україні.
За численними свідченнями виступаючих, правова система взаємодії адвоката зі слідчими органами, прокуратурою і судом практично не працює! Державна правоохоронна машина заточена на обвинувальний вирок, робить все, щоб нівелювати сенс адвокатського захисту як такий! Практично в кожній справі, особливо кримінального спрямування, можна знайти десятки грубих порушень норм закону з боку звинувачення. Найбільш поширені - незаконні обшуки адвокатів і вилучення документів, невмотивований недопуск до клієнта, систематичне ігнорування запитів, клопотань і перераховувати можна дуже довго. Найсумніше, що у адвокатів немає реальної можливості залучити недобросовісних чиновників до відповідальності, і це породжує повну вакханалію слідчо-судового процесу та безкарність порушників.
Все це відбувається на тлі катастрофічної ситуації з особистою безпекою адвокатів. Виступаючі привели десятки кричущих прикладів тиску і агресії по відношенню до них і їх колег. Починаючи від вбивств, підривів машин, кидання у вікна «коктейлів Молотова», і закінчуючи побиттям, обливанням зеленкою і кислотою, а то і просто відкритими погрозами розправи. У наші дні професія адвоката в Україні стала мало не найнебезпечнішою!
Однією з основних причин такої ситуації, на думку більшості присутніх, є фактор ототожнення адвоката з його підзахисним. Коли і правоохоронці і протилежна сторона розглядають адвоката, як свого головного супротивника. У їх розумінні вивести з ладу адвоката означає перемогти в справі. Чи не правда, жахлива тенденція!
Таке свавілля по відношенню до адвокатів стало можливим завдяки відсутності механізмів захисту і недосконалості законів, які, до того ж, ще й не працюють! На круглому столі було приведено кричущий випадок, коли на адвоката було скоєно чотири (!) напади. І лише в останньому випадку, коли потерпілий сам дивом затримав бандита, в міліції відкрили справу.
Виникає парадокс сучасного українського суспільства, коли адвокат, покликаний захищати права людей на об'єктивне слідство і справедливий суд, сам опиняється під ще більшим вогнем! Дана ситуація нівелює адвокатську професію і створює базу для беззаконня і корупції. Разом з тим пролунала думка, що в існуючому стані справ в адвокатурі частково винні і самі адвокати.
Що ж робити, як змінити цю зовсім вже сумну ситуацію?
Як інструменти протидії системі і загрозливим тенденціям адвокатам були запропоновані виступаючими наступні механізми:
1. Більш активно звертатися з заявами про порушення закону, особистих прав і погроз на свою адресу в Комітети захисту прав адвокатів, які існують у всіх регіонах. Для того, щоб використовувати всі законні методи, які є в наявності, незабаром буде презентована спеціальна пам'ятка для адвокатів, розрахована на подібні випадки.
2. Об'єднуватися в монолітне співтовариство, консолідовано підтримувати один одного, і виходити з пропозиціями на вищий державний рівень.
3. Домогтися прийняття закону про дозвіл носіння вогнепальної зброї адвокатам. Такий захід, на думку присутніх, повинен істотно охолодити запал охочих напасти.
4. Розробити та подати у вигляді законопроекту (доповнення до закону) систему реального захисту прав адвокатів з чітким механізмом залучення до відповідальності порушників закону.
5. Розглянути можливість прийняття закону, що дозволяє адвокатам виступати приватними обвинувачами. Це дало б можливість ефективніше притягати порушників до відповідальності і підвищило б авторитет адвокатської професії в суспільстві.
Що стосується 5 пункту обговорення - доцільність запровадження посади адвокатського омбудсмена для противаги системі, це питання вирішили проаналізувати окремо і винести по ньому вердикт на наступних зборах.
Підсумовуючи результати обговорення, ініціатор і модератор круглого столу, голова правління МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» Едуард Багіров заявив: «Сьогодні ми з вами почули безліч історій, які яскраво свідчать, буквально кричать про те, що адвокатська галузь в Україні потребує екстреної реанімації.
Якщо сьогодні адвокат просить захисту, як тоді він сам може захищати права громадян України? Така ситуація є неприпустимою, але вона об'єктивно відображає проблеми і виразки українського суспільства. У тій же Америці з адвокатами бояться зв'язуватися навіть дуже високопоставлені політики, знаючи, що їм буде непереливки і закон для них буде суворий.
Авторитет української адвокатури, будемо відвертими, впав нижче нуля, але в наших силах змінити ситуацію на краще, а порятунок адвокатури, як і раніше, знаходиться в руках самих адвокатів.
Сподіваюся, вірю, що через кілька років українські адвокати, завдяки усвідомленню проблем і рішучих дій, також досягнуть такого впливу і авторитету, який можна порівняти з їх колегами в США.
Ми зберемо і ретельно проаналізуємо всі озвучені ідеї і пропозиції, які вимагають реакції юридичної спільноти та вироблення дієвих механізмів їх вирішення.
Від усіх присутніх, у яких склалося своє бачення подолання труднощів, очікую предметних заяв на адресу Ліги з тим, щоб ми змогли отримати більш повну інформацію і врахувати всі нюанси в розробці стратегії боротьби.
Адвокатське співтовариство повинне домогтися прийняття таких законів, які забезпечили б невідворотне покарання для корупціонерів і порушників закону. Сьогодні деякі запрошені представники влади не знайшли можливості прийти на наш захід, що свідчить про велику прірву між ними і громадянським суспільством, а також небажання вирішувати проблеми юридичної сфери.
Крім цього, дуже важливим питанням я вважаю організацію системи державного страхування життя і здоров'я адвокатів. Це дозволить їм бути впевненими в завтрашньому дні і якісніше виконувати свою роботу. Також і адвокатська система оподаткування адвокатської діяльності вимагає перегляду, так як в існуючій редакції вона не відповідає реаліям часу.
У той же час сила адвокатів може проявитися тільки в об'єднанні спільних зусиль, в цеховій солідарності і готовності допомагати один одному. Ми обов'язково донесемо наш меседж до представників вищої влади - ГПУ, СБУ, МВС, депутатів і Президента. Але щоб побороти систему, ми повинні чинити постійний тиск на владу, і в цьому нам всім не обійтися без допомоги ЗМІ. Від активної позиції журналістів в цьому питанні залежить дуже багато чого, і ми будемо залучати незалежних репортерів до висвітлення ситуації», - підсумував Едуард Багіров.
00.50 У Житомирі поліцейського затримали на хабарі у 15 тис. доларів
00.31 На хабарі затримано керівника Держгеокадастру на Тернопільщині
00.02 Новий посол США Йованович прибула до Києва
23.10 Кравчук не вірить, що РФ може почати масштабне вторгнення в Україну
22.56 Благоустрій Бабиного Яру коштуватиме 27 мільйонів
22.40 ЗМІ: Дуда прибув до Києва і буде єдиним президентом-іноземцем на параді
22.05 Кравчук: Мінські домовленості вичерпали себе
21.52 Україна гальмує відкриття пішохідного пункту пропуску зі Словаччиною
21.32 ГПУ повторно викликає Парубія на допит
21.27 Порошенко призначив послів у Туреччину та Ліван
ВГО «Народна люстрація» у рамках комплексної програми по боротьбі з корупцією та порушенням закону, пропонує всебічний захист інтересів постраждалих від протиправних дій з боку владних структур, або інших організацій, фізичних, юридичних осіб, тощо.
детальніше